Zapisz


Please update your Flash Player to view content.

Akceptujemy karty:

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Borowina i solanka

Połczyńska BOROWINA

Borowina to szczególna odmiana torfu powstała na skutek długotrwałego rozkładu roślin przez bakterie w ciepłym i wilgotnym środowisku. Torfy powstające w Polsce są bardzo dobrej jakości, gdyż są nieskażone zanieczyszczeniami środowiska. Ze względu na dużą aktywność składników biologicznych oraz znakomitą zdolność utrzymywania ciepła połczyńskie złoża borowiny mają wysoką siłę oddziaływania i należą do najlepszych w Europie. Borowinę wydobywa się podobnie jak węgiel brunatny, czyli w kopalni odkrywkowej. Połczyńska borowina stosowana jest do zabiegów wykonywanych wyłącznie w Gryfie, Borkowie, Podhalu i Irenie.
Ogrzaną do temperatury 38-42°C borowiną okłada się zgodnie z zaleceniem lekarskim całe ciało lub jego część (z pominięciem okolicy serca i głowy). Zabiegom borowinowym z uwagi na temperaturę okładów towarzyszy intensywne pocenie. Wraz z potem organizm pozbywa się zbędnych produktów przemiany materii. Ciepło przyspiesza obieg krwi i łagodzi ból, a rozpuszczone w wodzie aktywne składniki borowiny (kwasy huminowe, enzymy, estrogeny i mikroelementy) wnikają w głąb organizmu przez skórę i działają nawet na odległe narządy, takie jak jajniki i macica. Ponadto istnieje też transport odwrotny tj. ze skóry do warstwy borowiny. W ten sposób skóra i organizm oczyszczają się, a zjawisko to nazywane jest „dializą skórną”.

Na bazie oryginalnej i nie konserwowanej borowiny połczyńskiej wykonuje się w Uzdrowisku Połczyn Grupa PGU S.A. zawijania, fanga, fasony oraz tampony (stosowane dopochwowo w leczeniu chorób kobiecych). Wskazaniem do zabiegów z użyciem borowiny są: procesy zwyrodnieniowe stawów i chrząstek stawowych, utrwalone z daleko posuniętymi zmianami, stany pourazowe stawów, kości, okostnej i mięśni. Borowina ma również zastosowanie w chorobach kobiecych takich jak: bezpłodność, przewlekłe zapalenie przydatków, nacieki pooperacyjne, zespół klimakteryczny, zmiany starcze. Pomaga też w chorobach układu pokarmowego, wątroby i dróg żółciowych.

Borowina wykazuje także działanie ujędrniające, nawilżające, regenerujące, antycellulitowe i odchudzające (wykorzystywana jest przy zabiegach modelujących sylwetkę).

Przeciwwskazaniem dla zabiegów borowinowych są m.in.: nowotwory, czynne postacie reumatoidalnego zapalenia stawów, stany gorączkowe, skłonność do krwawień, ciąża, gruźlica, choroby nerek, niewydolność oddechowa oraz krążenia, ostre stany zapalne, niestabilna dusznica bolesna, zaawansowana miażdżyca, nadczynność tarczycy, choroby zakaźne.

 

Pobierz ulotkę/Broschüre zum Download:


Borowina »
Heilmoor »

 

Połczyńska SOLANKA

Atutem Uzdrowiska Połczyn Grupa PGU S.A. jest nie tylko posiadanie własnych złóż borowiny, ale również połczyńskiej solanki wydobywanej z głębokości ok.1200 m. Dzięki unikalnej kompozycji i dużemu stężeniu naturalnych składników mineralnych takich jak m.in. sód, wapń, magnez, jod, chlorki i siarczany, solanka posiada niespotykane walory lecznicze, które docenione zostały już ponad 320 lat temu. Dziś zbawiennego wpływu połczyńskiej solanki w postaci inhalacji oraz kąpieli leczniczych doświadczyć można tylko w obiektach Uzdrowiska Połczyn.

Solanka działa pobudzająco na zakończenia nerwowe skóry, przez co zwiększa jej ukrwienie i usprawnia procesy miejscowej przemiany materii. Między skórą a wodą solankową zachodzi wymiana jonów – w ten sposób organizm oczyszcza się z toksyn i złogów oraz wchłania życiodajne pierwiastki. Ponadto kąpiel solankowa zmiękcza naskórek, rozluźnia napięte mięśnie, działa przeciwbólowo, bakteriostatycznie, przeciwzapalnie i relaksacyjne. Stosowanie kąpieli solankowych wskazane jest w chorobach narządu ruchu, chorobie niedokrwiennej kończyn dolnych oraz w schorzeniach dermatologicznych.

Wdychanie oparów solanki powoduje nawilżenie dróg oddechowych, rozrzedzenie śluzu i łatwiejsze odkrztuszanie, łagodzenie stanów zapalnych, zmniejszenie obrzęku oraz regenerację nabłonka dróg oddechowych. Stosowanie inhalacji solankowych wskazane jest w przypadku górnych i dolnych dróg oddechowych, a w szczególności: przewlekłych nieżytów nosa, gardła i oskrzeli, astmy, pylicy, rozedmy, w stanach po zabiegach chirurgicznych w obrębie dróg oddechowych. Przeciwwskazaniem do inhalacji jest np. gruźlica, nowotwory, niewydolność krążenia, ostre stany zapalne oraz inne schorzenia mogące powodować krwawienia.